General
Type:Characteristics of the device.
Barcode Readers
Logistics data
Harmonized System (HS) code:
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H):
0 - 95%
-20 - 50 °C
-40 - 70 °C
Performance
Vibration function:
Yes
Print contrast:
15%
Buzzer:
Yes
LED indicators:
IP65, IP67
Product colour:
Black, Yellow
Ports & interfaces
Operating frequency:The rate at which an electrical current alternates, usually measured in Hertz (Hz). Also the way to note a general location on the radio frequency spectrum such as 800 MHz, 900 MHz or 1900 MHz.
433 MHz
RS-232, USB
Connectivity technology:
Wired & Wireless
Power
Power consumption:
480 mA
AC adapter output voltage:
5 V
Input voltage:The voltage (V) which is required to power the product.
5 V
Charging time:The amount of time needed to charge the product.
3.2 h
Number of reads per charge:
80000
Battery voltage:The voltage (V) of the battery.
3.7 V
3350 mAh
Number of batteries supported:The number of batteries that can be used with the product.
Battery technology:The type of battery in the device, e.g. nickel–cadmium (NiCd).
Lithium-Ion (Li-Ion)
15 W
Power source type:What the power source is.
Battery
Scanning
Yaw reading angle:
-52 - 52°
Pitch reading angle:
Tilt reading angle:
630 nm
Light levels (direct sunlight):
0 - 100000 lx
Optical sensor resolution (W x H):
1280 x 800 pixels
2D (matrix & stacked) barcodes supported:The product can read matrix (2D) barcordes.
Aztec Code, Data Matrix, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code
Linear (1D) barcodes supported:The product can read linear (1D) barcordes.
China Post, Code 128, EAN 128, EAN 2, EAN 5, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar, PDF417, UPC-A, UPC-E
Laser
1D/2D
Handheld bar code reader
Technical details
Compliance certificates:
REACH, RoHS
Weight & dimensions
425 g
Height:The measurement of the product from head to foot or from base to top.
198 mm
Depth:The distance from the front to the back of something.
140 mm
Width:The measurement or extent of something from side to side.
79 mm