Technical Description: Asrock PG27QRT1B Gaming Monitors - 27 Inches - Black
Design
Black
Illuminated stand:
No
Detachable stand:
Yes
Frameless design:
No
Refurbished:
Product colour:
Black
Market positioning:
Gaming
Display
Frame Rate Control (FRC) colour depth:
8 bit
DCI-P3 coverage:
95%
sRGB coverage (typical):
132%
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range (HDR) 400
High Dynamic Range (HDR) supported:
Yes
Display diagonal (metric):This is the size of the display screen, measured diagonally.
69 cm
Digital vertical frequency:
48 - 180 Hz
Digital horizontal frequency:
30 - 265 kHz
Viewable size, vertical:
33.6 cm
59.7 cm
0.2331 x 0.2331 mm
Display number of colours:
1.07 billion colours
178°
178°
Maximum refresh rate:
180 Hz
5000:1
Supported video modes:The video modes that can be displayed by the device.
1440p
2560 x 1440
Screen curvature rating:
1500R
Screen shape:
Curved
Anti-glare screen:Always gives an optimal view, even in direct sunlight.
Response time (MPRT):
1 ms
Display brightness (typical):
300 cd/m²
Panel type:
VA
HD type:Type of supported High Definition (e.g. Full HD, 4K Ultra HD).
Quad HD
Display technology:The technology used in the display e.g. plasma, LED.
LED
16:9
Display resolution:The number of distinct pixels in each dimension that can be displayed. It is usually quoted as width × height, with the units in pixels: for example, "1024 × 768" means the width is 1024 pixels and the height is 768 pixels. The higher the number of pixels, the sharper the image.
2560 x 1440 pixels
Display diagonal:Size of the display for this product, measured diagonally, usually in inches.
68.6 cm (27")
Ergonomics
Tilt angle range:
-5 - 23°
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
VESA mounting:
General
Type:Characteristics of the device.
Unclassified
Multimedia
Built-in camera:The product has an integrated camera.
2 W
Number of speakers:The quantity of speakers included in/with the product.
Built-in speaker(s):The device contains speaker(s) to produce sound.
Network
Other features
Automatic brightness control:
Compliance certificates:
RoHS
Packaging content
Power cable length:
1.5 m
HDMI cable length:
1.5 m
DisplayPort cable length:
Cables included:
DisplayPort, HDMI, Power
Packaging data
Package weight:Weight of the packaged product.
6.45 g
Performance
Low Blue Light technology:
Flicker-free technology:
AMD FreeSync:
NVIDIA G-SYNC:
Ports & interfaces
3.5 mm
Headphone outputs:Number of sockets /ports where headphones are connected.
Headphone out:The socket for connecting headphones to the device.
DisplayPort version:
1.4
HDMI version:
2.0
Built-in USB hub:
Power
Energy efficiency scale:
A to G
Power supply type:The type of power supply which this product uses.
Internal
Input current:
1.5 A
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:The voltage of the AC electricity that is inpitted into the product.
100 - 240 V
Power consumption (PowerSave):
0.5 W
Power consumption (off):
0.3 W
Power consumption (max):The maximum amount of power used by the device.
65 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
45 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
25 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
F
Weight & dimensions
Weight (without stand):
4.13 g
Height (without stand):
367 mm
Depth (without stand):
93 mm
Width (without stand):
610 mm
Weight (with stand):
4.59 g
Height (with stand):
452 mm
Depth (with stand):
255 mm
Width (with stand):
610 mm